Piimiku sünd

Mari ei saanud esimese hooga üldse aru, mis oli juhtunud, aga Kiikimiiki astus juba vapralt taluväravast sisse. Värava kõrval paiknes suur hoone, mille uks oli pisut paokil. Igalt poolt paistis heinakõrsi, neid rippus isegi ukse küljes. „See ongi laut,“ ütles Mari. Kiikimiiki läks ukse juurde ja piilus sisse.

Laudas askeldas kaks inimest – talu perenaine ja peremees. „Tere!“ tervitas Kiikimiiki. „Kas teie juurest piima saab?“ „Tere-tere! Saab ikka,“ noogutas perenaine. „Te tulite just õigel ajal. Meil on kolm lüpsilehma ja täna öösel sündis Leedil väike vasikas. Panime talle nimeks Piimik.“ Perenaine kutsus lapsed vasikat vaatama. Küll ta oli armas!

Peremees tuli piimaämbriga ja tõstis selle vasika ette. Piimik hakkas puristades jooma. „Vasikad imevad piima lehma udarast, aga meie anname igaks juhuks natuke juurde, et ta kenasti kosuks,“ seletas perenaine.

„Vasikad on nagu väikesed lapsed,“ ütles Mari. „Nad söövad alguses emapiima.“ „Just!“ noogutas perenaine. „Lehmadel ongi lüpsiaeg kätte jõudnud. Lähme karjamaale, siis näete, kuidas lüpsmine käib ja saate värsket piima.“

Tee peal küsis perenaine: „Kas te olete varem üldse nii lähedalt lehma näinud?“ „Minu vanaema naabritel on lehmad,“ ütles Mari. „Aga nad on hoopis teist värvi, punased.“ „Kas su vanaema elab Lõuna-Eestis?“ uuris perenaine. „Elab küll,“ vastas Mari ja vaatas mõtlikult perenaisele otsa.

Kuidas ta teab, kus Mari vanaema elab? „Lõuna-Eestis on punast tõugu lehmad ja siin, Põhja-Eestis mustavalgekirjud,“ selgitas perenaine. Nüüd Mari mõistis, kuidas naine tema vanaema elukohta oli teadnud.

 


Kas Sina tead, mida vasikad söövad?

Sinu tulemus:  

Sinu tase:  

Õiget vastust aitab sul leida see vahva video:

Jaga ja soovita: